سیری در کیهان

بازدیدها: ۴۷۹

 

سیری در کیهان دریچه‌ای است هر چند کوچک به درک و شناخت شگفتیهای عالم بویژه برای آنهایی که می‌خواهند بیشتر بدانند. لازم نیست اطلاعات تخصصی داشته باشید؛ مطالب ارائه شده در سیری در کیهان به زبانی ساده و غیرتخصصی است. با این حال، تلاش بر این است که درستی و دقت حفظ شود.

عمده مطالب سیری در کیهان برگرفته از مجلات معتبر بین‎‌ المللی در زمینه گسترش علم است. اما ممکن است فارسی‌زبانان علاقمند یا به این مطالب دسترسی نداشته باشند، و یا از دانش کافی برای بهره‌مندی از این مقالات هیجان‌انگیز در عرصه نجوم و کیهانشناسی برخوردار نباشند.

سیری در کیهان جایی است که علاقمندان می‌توانند به برخی از این نوع مقالات ومطالب شگفت‌انگیز اخترفیزیک و کیهانشناسی به طور مستمر دسترسی داشته باشند. مطالب بسیار به روز و جدید هستند و به صورت نوشتاری و یا تصویری ارائه می‌شوند. سیری در کیهان به طور مستمر به روزرسانی می‌شود و به مشترکین دوره اطلاع‌رسانی می‌شود.

سیری در کیهانی گنجینه‌ای است از مقالات و مطالب علمی در عرصه نجوم و کیهانشناسی که علاقمندان با اشتراک این دوره می‌توانند به طور نامحدود به کلیه این مطالب دسترسی داشته باشند.

از شما دعوت می‌شود تا بخشهایی از مطلب ارائه شده تحت عنوان “مرگ ستاره‌ها” را در اینجا ملاحظه بفرمایید:

 • سرنوشت ستاره‌ها

  ستاره‌ها نیز می‌میرند! اما مرگ آنها به جرمشان بستگی دارد؛ در حالی که ستاره‌های هم جرم خورشید ممکن است فقط لایه‌های بیرونی‌شان در اواخر عمر از دست دهند، ستاره‌های پرجرم‌تر با انفجارهایی مهیب به زندگی خود خاتمه می‌دهند. در این قسمت از دوره، به تفصیل درباره این مباحث صحبت می‌کنیم. همچنین این پرسش که کدام یک از ستاره‌های آسمان شب در آستانه انفجار هستند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 • ابرنواختران: فاجعه‌های ستاره‌ای

  انفجار ستاره‌ها، حکایت غریبی است! آیا پیش از ورود به دنیای مدرن، بشر شاهد انفجار ستاره‌ها بوده است؟ در دوران امروزی چطور؟ و هنگام انفجار یک ستاره چه رویدادهایی رخ می‌دهند؟ در این مقاله به بررسی برخی از این سوالات بنیادی می‌پردازیم. این مقاله به قلم گرایک ویلر یکی از پیشگامان مطالعات ابرنواختری است.

 • قبل از مهبانگ چه اتفاقی افتاد؟!

  طبیعی است که بخواهیم بدانیم قبل از مهبانگ چه اتفاقی افتاد. سالهاست که کیهانشناسان در پاسخ این پرسش می‌گویند ناشناخته است، غیر قابل شناختن است، یا هیچی وجود نداشت حتی زمان. اگر عالم در حال انبساط را به عقب برگردیم، در نهایت به نقطه‌ای با چگالی بینهایت می‌رسیم که قوانین شناخته شده فیزیک در هم می‌شکنند. نظریه مهبانگ این امکان را رد نمی‌کند که عالمی از قبل وجود داشت و ما از آن پا به عرصه وجود گذاشتیم؛ اما اگر چنین چیزی هم وجود داشته، خارج از حیطه علم بود. اما اکنون وضع عوض شده است و دانشمندان در تلاشند این موضوع را بررسی کنند.

 • حقیقت پنهان درباره ماهیت فضا-زمان

  در یک پیوستار چهار بُعدی زندگی‌ می‌کنیم: سه بُعد فضا؛ و هر چه در آن هست، از بخار دستگاه قهوه‌ساز تا ستاره‌هایی که در کهکشان‌های دوردست منفجر می‌شوند، همگی در لحظات مختلف زمانِ یک بُعدی روی می‌دهند. "فضا-زمان" همان عالم فیزیکی است که داخل آن، ما و هر چیز دیگر وجود داریم. و پس از هزاران سال زندگی در آن، هنوز نمی‌دانیم ماهیت واقعی فضا-زمان چیست. فیزیکدانان بیش از یک قرن است که در تکاپو برای درک فضا-زمان هستند. طی سالهای اخیر، بسیاری از ما تلاش کرده‌ایم ماهیت تار و پودی را دریابیم که اساس واقعیت از آن بافته شده است. ایده‌هایی داریم؛ البته هر کدام با مزایا و معایب خودش. ایده این است که فضا-زمان ناشی از یک خصوصیت مرموز دنیای کوانتوم است: ذرات و میدان‌ها.

 • معمای نخستین سیاه‌چاله‌ها

  عالم را در لحظات نخستین پیدایش تجسم کنید. بیشتر دانشمندان بر این باورند که فضا و زمان به دنبال "مهبانگ" به وجود آمدند. از آن شروعِ متراکم و داغ، کیهان گسترش یافت و سرد شد؛ اما مدتی طول کشید تا ستاره‌ها و کهکشان‌ها سراسرِ آسمان را پُر کنند. اتم‌ها حدود 380000 سال پس از مهبانگ توانستند در کنارِ یکدیگر قرار گیرند و عالم را عمدتاً آکنده از هیدروژن کنند. وقتی سن عالم به حدود چند صد میلیون سال رسید، از این گاز هیدروژنی نخستین ستاره‌ها متولد شدند؛ آن هم به صورت خوشه‌های ستاره‌ای که در کنارِ یکدیگر قرار گرفتند تا کهکشان‌ها پدیدار شوند. به نظر می‌رسد پیرترینِ آنها به 400 میلیون سال بعد از تولد عالم تعلق دارند. اخترشناسان در کمال شگفتی دسته دیگری از اجرام نجومی را کشف کرده‌اند که به نظر می‌رسد در همین دوره پا به عرصه وجود نهادند: اختروشها!

مدرس

Admin bar avatar دکتر محسن شادمهری

دکتر محسن شادمهری، دانشیار گروه فیزیک دانشگاه گلستان، دانش آموخته دوره دکتری نجوم و اخترفیزیک از دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۸۰ است. بعد از آن به عضویت هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه فردوسی درآمد. همچنین چندین سال محقق پسادکتری و مدرس در دانشگاه‌های Dublin City University و National University Ireland بود تا این که از سال ۱۳۹۰ به گروه فیزیک دانشگاه گلستان پیوست. نامبرده دارای بیش از ۷۰ مقاله تحقیقاتی در زمینه‌های تولد ستاره‌ها و سیارات، ناپایداری‌ها در اخترفیزیک، تابع اولیه جرم و پرتوهای کیهانی است. علاوه بر این، ایشان داور مجلات تخصصی بین‌المللی، ازجمله The Astrophysical Journal، MNRAS ، Astrophysics and Space Science و ... هستند. او همچنین تاکنون راهنمایی پایان‌نامه‌های تعداد زیادی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را در زمینه نجوم و اخترفیزیک بر عهده داشته است. دکتر شادمهری علاوه بر اینها سالها تجربه در آموزش فیزیک و نجوم، المپیادهای فیزیک و نجوم و همچنین عمومی‌سازی مباحث علمی در رسانه‌های مختلف را داشته است.

0.00 average based on 0 امتیازدهی

5 ستاره
0%
4 ستاره
0%
3 ستاره
0%
2 ستاره
0%
1 ستاره
0%
25,000 تومان

دیدگاه خود را بنویسید

0
آیا نیاز به راهنمایی دارید؟ با واتساپ گفتگو کنید