سیری در کیهان: قسمت اول، مرگ ستاره‌ها

0 دانشجو
بازدیدها: ۱۰۲

در هر قسمت از دوره سیری در کیهان تلاش می‌شود درباره یکی از مباحث هیجان‌انگیز دنیای نجوم و اخترفیزیک صحبت شود. این مجموعه برای افرادی مناسب است که می‌خواهند درباره عالم و شگفتی‌های آن بیشتر بدانند. کلیه مطالب با بیانی ساده و به دور از مباحث تخصصی ارائه می‌شوند. در قسمت نخست این مجموعه درباره سرنوشت ستاره‌ها بحث خواهد شد و این که کدام ستاره‌های آسمان شب در آستانه انفجار هستند. بسیار شنیدیم که ستاره‌ها هم همانند ما انسان‌ها متولد می‌شوند، پیر می‌شوند و می‌میرند. اما براستی سرنوشت مرگبار آنها چگونه خواهد بود؟ آیا می‌توانیم نظاره‌گر چنین پدیده‌ای باشیم؟ در بین ستاره‌هایی که در آسمان شب می‌بینیم کدام یک ممکن است در آینده نزدیک منفجر شوند؟ این سوالات، تنها بخشی از پرسشهایی است که در این قسمت دوره سیری در کیهان مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

از شما دعوت می‌شود تا بخشهایی از این جلسه را در اینجا ملاحظه بفرمایید:

  • قسمت نخست: مرگ ستاره‌ها

    ستاره‌ها نیز می‌میرند! اما مرگ آنها به جرمشان بستگی دارد؛ در حالی که ستاره‌های هم جرم خورشید ممکن است فقط لایه‌های بیرونی‌شان در اواخر عمر از دست دهند، ستاره‌های پرجرم‌تر با انفجارهایی مهیب به زندگی خود خاتمه می‌دهند. در این قسمت از دوره، به تفصیل درباره این مباحث صحبت می‌کنیم. همچنین این پرسش که کدام یک از ستاره‌های آسمان شب در آستانه انفجار هستند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدرس

Admin bar avatar دکتر محسن شادمهری

دکتر محسن شادمهری، دانشیار گروه فیزیک دانشگاه گلستان، دانش آموخته دوره دکتری نجوم و اخترفیزیک از دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۸۰ است. بعد از آن به عضویت هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه فردوسی درآمد. همچنین چندین سال محقق پسادکتری و مدرس در دانشگاه‌های Dublin City University و National University Ireland بود تا این که از سال ۱۳۹۰ به گروه فیزیک دانشگاه گلستان پیوست. نامبرده دارای بیش از ۷۰ مقاله تحقیقاتی در زمینه‌های تولد ستاره‌ها و سیارات، ناپایداری‌ها در اخترفیزیک، تابع اولیه جرم و پرتوهای کیهانی است. علاوه بر این، ایشان داور مجلات تخصصی بین‌المللی، ازجمله The Astrophysical Journal، MNRAS ، Astrophysics and Space Science و ... هستند. او همچنین تاکنون راهنمایی پایان‌نامه‌های تعداد زیادی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را در زمینه نجوم و اخترفیزیک بر عهده داشته است. دکتر شادمهری علاوه بر اینها سالها تجربه در آموزش فیزیک و نجوم، المپیادهای فیزیک و نجوم و همچنین عمومی‌سازی مباحث علمی در رسانه‌های مختلف را داشته است.

0.00 average based on 0 امتیازدهی

5 ستاره
0%
4 ستاره
0%
3 ستاره
0%
2 ستاره
0%
1 ستاره
0%
14,000 تومان

دیدگاه خود را بنویسید

0
آیا نیاز به راهنمایی دارید؟ با واتساپ گفتگو کنید