دوره آموزش فرترن

فرترن (FORTRAN) یک زبان برنامه نویسی سطح بالا می باشد که از لحاظ تاریخی از قدیمی ترین زبان ها و البته از پیشگامان زبان های سطح بالا است. سهولت برنامه نویسی با این زبان به قدری زیاداست که زبان هایی مانند BASIC را به وسیله ی این زبان پرقدرت نوشتند.

از شاخص های کلیدی نرم افزار فرترن می توان به سادگی برنامه نویسی و امکان انجام برنامه نویسی شی گرا در آن اشاره نمود که باعث گسترش استفاده از نرم افزار فرترن در رشته های مهندسی شده است.

 

مزایای فرترن چیست و چه کسانی باید از فرترن استفاده کنند؟

مزایا و سهولت های زبان فرترن به گونه ای است که امروزه در بسیاری از نرم افزارها کدهای اجرایی را با این زبان می نویسند. تمامی کسانی که با روش های عددی و محاسباتی و البته کدهای کنترلی سر و کار دارند و نیاز به اجرای هر چه سریعتر برنامه ی خود دارند، بهترین گزینه برای آنها زبان فرترن است. در جوامع مهندسی، برنامه‌نویسی با نرم افزار فرترن همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. مهندسان، دانشمندان علوم پایه و کسانی که با نرم افزارهایی مبتنی بر محاسبات المان محدود کار می کنند و البته تمام افرادی که با توابع ریاضیاتی سر و کار دارند و نیاز به استفاده از توابع کتابخانه ای مفید دارند و تمام کسانی که نیاز به نوشتن یک کد کنترلی برای یک ربات یا امثال آن دارند، لازم است فرترن را یاد گرفته و از آن استفاده کنند.

 

یکی از ویژگی‌های مهم نرم افزار فرترن سرعت بسیار بالای آن در کامپایل کردن کدهای محاسباتی است. چراکه دستورات این زبان نسبت به زبان های دیگر در بهینه ترین حالت قرار دارد و با توجه به کمینه بودن تعداد کاراکتر های مورد نیاز برای ایجاد یک دستور و امکانات ترجیحی و اختیاری فراوان، کدهای نوشته شده با این زبان از حجم کمی برخوردار بوده و در کمترین زمان ممکن اجرا شده و نتیجه خواهد داد. این امر به خصوص برای محاسبات عددی سنگین از اهمیت دوچندانی برخوردار است. به عنوان مثال در حوزه مهندسی مکانیک، محاسبات مربوط به دینامیک سیالات محاسباتی CFD، بایستی با سرعت بالا انجام گیرند تا زمان انجام محاسبات به حداقل برسد. نه تنها اکثر کدهای قدیمی و ریشه‌دار با زبان فرترن نوشته شده‌اند، بلکه امروزه نیز در بسیاری از کاربردها، مهندسان مکانیک ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از نرم‌افزارهای کاربرپسند مانند متلب (MATLAB)، از نرم افزار فرترن استفاده نمایند.

یادگیری این زبان بسیار راحت بوده و در کمترین زمان امکان پذیر خواهد بود.

در این دوره آموزشی سعی شده است در کوتاه ترین زمان ممکن اصول مهم و کاربردی زبان برنامه نویسی فرترن به مخاطب آموزش داده شود بطوری که مخاطب بتواند با ورود به دنیای برنامه نویس فرترن دانش خود را توسعه دهد و برنامه های خود را به سرانجام برساند.

0.00 average based on 0 امتیازدهی

5 ستاره
0%
4 ستاره
0%
3 ستاره
0%
2 ستاره
0%
1 ستاره
0%
25,000 تومان
0
آیا نیاز به راهنمایی دارید؟ با واتساپ گفتگو کنید