آموزش اصول نگارش مقالات پژوهشی

بازدیدها: ۲۷۷

بدون تردید کسانی که درگیر فعالیتهای پژوهشی‌اند در نهایت به دنبال عرضه نتایج به دست آمده به صورت پایان نامه، سخنرانی و یا مقاله تخصصی هستند. بویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی ضروری است که دستاوردهای مبتنی بر پایان‌نامه‌شان را ارائه نمایند. اما بیشتر دانشجویان زمانی که شروع به نگارش مقاله می‌کنند، شاید چندان با اصول نگارش مقالات پژوهشی آشنا نباشند. در نتیجه با وجود اختصاص وقت نسبتاً زیاد برای انجام این کار، مقاله‌ای که در نهایت نوشته می‌شود ممکن است دارای اشکالات ساختاری اساسی باشد و یا حتی نتواند به خوبی یافته‌های پایان‌نامه را عرضه نماید. این در حالی است که نگارش مقالات پژوهشی، مبتنی بر اصولی شناخته شده‌اند که با وجود سادگی؛ عدم رعایت آنها، نه تنها به سردرگمی نویسنده مقاله می‌انجامد، بلکه نتیجه نهایی از کیفیت مطلوب برخوردار نخواهد بود.

در این دوره آموزشی، سعی می‌شود اصول نگارش مقالات پژوهشی ارائه شود. برای همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، بویژه، این دوره می‌تواند بسیار مفید باشد. زیرا در مدت زمانی محدود، با اصول نگارش یک مقاله پژوهشی و یا یک پایان‌نامه آشنا خواهند شد.

از شما دعوت می‌شود تا نمونه‌ای از جلسات این دوره را در اینجا ملاحظه بفرمایید:

 • جلسه اول

  در جلسه نخست، این موارد به تفصیل بررسی خواهند شد: چرایی نگارش مقاله پژوهشی؛ مهمترین خصوصیات یک مقاله پژوهشی خوب؛ نحوه دستیابی به پیشینه موضوع تحقیقاتی؛ معیارهای انتخاب ژورنال تحقیقاتی؛ برخی از اشکالات بسیار رایج در نگارش مقالات (که باید از آنها اجتناب کنیم!)

 • جلسه دوم

  در جلسه دوم، این موارد به تفصیل بررسی خواهند شد: ساختار و بخش‌های یک مقاله پژوهشی؛ اصول کلی برای نگارش هر بخش، از جمله بخشهای مقدمه و بحث

 • جلسه سوم

  در جلسه سوم، این موارد به تفصیل بررسی خواهند شد: نحوه نگارش بخشهای مختلف یک مقاله؛ جمله‌ها و عبارت‌هایی که معمولاً می‌توان از آنها استفاده کرد

 • جلسه چهارم

  در جلسه چهارم، برخی از اشکالات متداول در نگارش مقالات پژوهشی بررسی می‌شوند.

مدرس

Admin bar avatar دکتر محسن شادمهری

دکتر محسن شادمهری، دانشیار گروه فیزیک دانشگاه گلستان، دانش آموخته دوره دکتری نجوم و اخترفیزیک از دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۸۰ است. بعد از آن به عضویت هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه فردوسی درآمد. همچنین چندین سال محقق پسادکتری و مدرس در دانشگاه‌های Dublin City University و National University Ireland بود تا این که از سال ۱۳۹۰ به گروه فیزیک دانشگاه گلستان پیوست. نامبرده دارای بیش از ۷۰ مقاله تحقیقاتی در زمینه‌های تولد ستاره‌ها و سیارات، ناپایداری‌ها در اخترفیزیک، تابع اولیه جرم و پرتوهای کیهانی است. علاوه بر این، ایشان داور مجلات تخصصی بین‌المللی، ازجمله The Astrophysical Journal، MNRAS ، Astrophysics and Space Science و ... هستند. او همچنین تاکنون راهنمایی پایان‌نامه‌های تعداد زیادی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را در زمینه نجوم و اخترفیزیک بر عهده داشته است. دکتر شادمهری علاوه بر اینها سالها تجربه در آموزش فیزیک و نجوم، المپیادهای فیزیک و نجوم و همچنین عمومی‌سازی مباحث علمی در رسانه‌های مختلف را داشته است.

0.00 average based on 0 امتیازدهی

5 ستاره
0%
4 ستاره
0%
3 ستاره
0%
2 ستاره
0%
1 ستاره
0%
25,000 تومان

دیدگاه خود را بنویسید

0
آیا نیاز به راهنمایی دارید؟ با واتساپ گفتگو کنید