علوم و مهندسی نانو در علوم 

اپلیکیشنی برای تشخیص برخی بیماریهای چشم در کودکان

بازدیدها: ۶۳

به علت نور فلش دوربین، اغلب در عکسها چشم افراد قرمز به نظر می‌رسد. به ندرت، ممکن است در عکس، چشم فرد سفید به نظر برسد که در این صورت می تواند نشانه ای از بیماری باشد، از جمله سرطان چشم که در کودکان رایج است. از سال ۲۰۱۴ میلادی، یک اپلیکشین رایگان به نام White Eye Detector  ارائه شده است که از هوش مصنوعی برای اسکن عکس افراد استفاده می کند و قادر است پدیده به اصطلاح سفید چشم را شناسایی کند. این برنامه اکنون بر روی ۵۰،۰۰۰ عکس از ۲۰ کودک مبتلا به بیماری های تائید شده در چشم و ۲۰ مورد با چشم طبیعی آزمایش شده است.
این نتایج حاکی از آن است که به طور متوسط کودکان مبتلا بیش از یک سال زودتر با کمک برنامه تشخیص داده شده اند. چشم سفید می تواند نشانه ای از بیماری های مختلف از جمله آب مروارید، ناهنجاری رگ های خونی و سرطان هایی به نام رتینوبلاستوم باشد. تشخیص زودهنگام رتینوبلاستوما می تواند از کاهش بینایی و نیاز به درمان هایی مانند شیمی درمانی جلوگیری کند.
با این حال، این برنامه قادر نیست بین چشم سفید ناشی از بیماری و چشم سفیدی که گاها در چشم طبیعی اتفاق می افتد، تمایز قائل شود. این بدان معناست که بیشتر موارد چشم سفیدی که توسط اپلیکیشن شناسایی شده اند، مشخص شد نگران کننده نیستند.
برایان شاو ، سازنده برنامه، می گوید والدینی که اثر چشم سفید را در عکسهای با فلش شناسایی کردند، در حال حاضر طبق توصیه،  سلامتی چشم را بررسی کردند. ایده فقط این است که این اتفاق زودتر رخ دهد.
پسر خود شاو، در سن ۳ ماهگی، به رتینوبلاستوما مبتلا شد و در نتیجه چشم خود را از دست داد. وقتی شاو به عکسهای خانوادگی نگاه کرد، متوجه شد که وقتی پسرش فقط ۱۲ روز داشت، اثر چشم سفید در عکس هایی که گرفته شده بود، مشهود بود.
بنابراین شاو، شیمیدان دانشگاه بیلور در تگزاس، این برنامه را با کمک همکاران علوم رایانه رایان هنینگ و گرگ هملی و مشاوره پزشکان معالج پسرش ایجاد کرد. شاو می گوید: “یک تراژدی شخصی این کار را کرده است.”
این برنامه را تاکنون دهها هزار نفر دانلود کرده‌اند، و گزارش های وجود دارد مبنی بر کمک به چندین کودک در تشخیص زودهنگام. با این حال، دو شکایت در فروشگاه اپل وجود دارد، یکی می‌گوید که این برنامه اثر چشم سفید را در “۱۰-۱۵ عکس” تشخیص نداده است، و دیگری می گوید که کریسمس خانوادگی به دلیل اضطراب بی مورد ناشی از تشخیص اثر چشم سفید خراب شد. اشوین ردی، مشاور رتینوبلاستوما در بیمارستان رویال لندن در انگلستان می گوید: “والدینی که چشم سفید دارند باید آن را چک کنند.” اما او نگران است که چنین برنامه هایی ممکن است باعث شود که افراد زیادی برای معاینه مراجعه کنند. آنچه که واقعاً مورد نیاز است، برنامه ای است که بتواند بگوید چه زمانی چشم سفید ناشی از بیماری چشمی است. شاو معتقد است این تنها بر اساس ظاهر ممکن نیست. اما او می گوید در نسخه جدیدتر این برنامه تصمیم داریم تشخیص چهره هم اضافه شود تا به فرایند شناسایی اثر چشم سفید کمک کند، هر چند این کار ممکن است تشخیص را به تأخیر بیاندازد.

 

 New Scientist, 2 October 2019 :منبع

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

0
آیا نیاز به راهنمایی دارید؟ با واتساپ گفتگو کنید